Her Konuda Yetkin Forum

Haberden Eğlenceye, Spordan Filme Yetkin Forum


  DNA'nın tüm sırları çözülüyor.

  Paylaş
  avatar
  Vehbi
  Yönetici
  Yönetici

  Mesaj Sayısı : 200
  Kayıt tarihi : 06/02/09

  DNA'nın tüm sırları çözülüyor.

  Mesaj tarafından Vehbi Bir Salı Şub. 10, 2009 4:23 pm

  Doğan her bebeğin gen haritası 10 yıl sonra çıkarılabilecek, şeker ya da kalp gibi rahatsızlıklar önceden bilinebilecek. Bebeklikten itibaren genetik yapısına uygun daha etkin ilaç tedavisi uygulanabilecek.  İnsanoğlunun DNA’syla ilgili tüm sırlar çözülüyor. Doğan her bebeğin gen haritası 10 yıl gibi kısa bir süre zarfında tamamen çıkarılmış olacak.

  DNA konusunda dünya önderi olan Illumina adlı kurumun başkanı Jay Flatley, her bebeğin gen haritasının 5 yıldan da kısa bir sürede çıkarılabileceğini ancak sosyal ve yasal bazı sorunlar nedeniyle uygulamanın hayata geçirilmesinin zaman alabileceğini söyledi. Flatley’e göre 2019 itibariyle uygulama rutin hale gelecek ve doğan her bebeğin gen haritası çıkarılmaya başlanacak.

  Uzmanlara göre gen haritasının çıkarılması sağlık hizmetlerinde bir devrim yaşanmasını sağlayacak. Şeker ya kalp gibi rahatsızlıklar doğumla birlikte belirlenebilecek ve kişinin ona uygun diyet yapması sağlanabilecek.

  Ayrıca herkes bebeklikten itibaren genetik yapısına göre uyarlanmış çok daha etkin ilaçlar alabilecek. Böylece ilaçların etkisiz kalması veya yan etkilere neden olmasının önüne geçilecek.

  Ancak DNA’nın sırlarının tamamen çözülmesinin bazı dezavantajları da var. Uygulamanın özel hayatın gizliliği konusunda hararetli tartışmaları da beraberinde getirmesi bekleniyor. Birçok kişi gen haritasının sigorta şirketlerinin veya iş vereninin eline geçmesine sıcak bakmayacağı tahmin ediliyor.

  Uzmanlar, DNA dökümünün faydalarının çekincelerinden daha ağır basacağı görüşünü dile getiriyor.

  ntvmsnbc.com


  _________________
  HKYF KURULU


  Forum Kurallarını Okumadan Konu Açmayınız, Yorum Yapmayınız

   Forum Saati Ptsi Ocak 21, 2019 5:33 am