Her Konuda Yetkin Forum

Haberden Eğlenceye, Spordan Filme Yetkin Forum


  İsrail ile Hamas görüşmeleri hız kazandı

  Paylaş
  avatar
  Vehbi
  Yönetici
  Yönetici

  Mesaj Sayısı : 200
  Kayıt tarihi : 06/02/09

  İsrail ile Hamas görüşmeleri hız kazandı

  Mesaj tarafından Vehbi Bir Paz Şub. 08, 2009 8:11 pm

  İsrail’de seçimlerden önce, Gazze Şeridi’ndeki fiili Hamas yönetimi ile 18 aylık kalıcı bir ateşkes sağlanması ve 2,5 yıl önce Gazze’ye kaçırılan İsrail askerinin serbest bırakılmasına yönelik Kahire’de yapılan dolaylı görüşmeler hız kazandı.

  İsrail ordu radyosu, 1,5 yıllık ateşkes ve kaçırılan asker Gilad Şalit’in de dahil olacağı bir anlaşmayla, İsrail tarafının cezaevlerindeki 1000 Filistinli tutukluyu serbest bırakmakta mutabık olduğunu öne sürdü.

  Haberi İngiltere’de yayımlanan El Hayat gazetesine dayanarak veren radyoya göre, serbest bırakılacakları öne sürülenler arasında, İsrailli siyasetçilerin de zaman zaman salıverilmesine destek çıktıkları, El Fetih’in Tanzim grubu liderlerinden Mervan Barguti de bulunuyor.

  İsrail tarafının, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi liderlerinden, İsrail’in eski Turizm Bakanı Rehavam Ze’evi’nin 2001 yılında öldürülmesi eylemine karıştığı gerekçesiyle hapiste bulunan Ahmed Saadet’in salıverilmesine karşı çıktığı ifade ediliyor.

  Mısır’ın arabuluculuğunda yapılan görüşmelerde öncelikle 18 aylık bir ateşkesin sağlanması ve Hamas’ın İsrail’e roket saldırılarını engellemesi ele alınıyor.

  İsrail, sınır kapılarının tamamen açılmasını, kaçırılan askerinin serbest bırakılması koşuluna bağlıyor. Mısır sınırındaki Refah geçişinin yeniden açılması da görüşülüyor. Bu kapıda, uluslararası gözlemcilerin gözetiminde, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’a bağlı personelin görevlendirileceği, ancak 2005’teki benzer anlaşmanın aksine Hamas’ın görevlilerinin de burada bulunmasına izin verileceği ifade ediliyor.

  İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in, görevi yeni hükümete devretmeden önce Gilad Şalit’in kurtarılmasını sağlamak istediği belirtiliyor.

  Olmert’in bu konudaki çabaları sürerken, Başbakan Yardımcısı, Savunma Bakanı ve İşçi Partisi lideri Ehud Barak, Şalit’in kısa süre içinde kurtarılması için çok büyük çabalar harcandığını doğrulamakla birlikte, Şalit’in İsrail’e dönüşünün seçimlerden önce mümkün görünmediğini söyledi.

  Barak, ordu radyosuna, “Şalit seçimlerden önce evde olamaz. Ama hükümeti devretmeden önceki zamana denk gelebilir” diye konuştu.

  ntvmsnbc.com


  En son Vehbi tarafından Ptsi Şub. 09, 2009 8:00 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


  _________________
  HKYF KURULU


  Forum Kurallarını Okumadan Konu Açmayınız, Yorum Yapmayınız
  avatar
  Vehbi
  Yönetici
  Yönetici

  Mesaj Sayısı : 200
  Kayıt tarihi : 06/02/09

  Geri: İsrail ile Hamas görüşmeleri hız kazandı

  Mesaj tarafından Vehbi Bir Paz Şub. 08, 2009 8:18 pm

  Ayrıca Milliyet FotoGaleri'de gördüğüm bir fotoğrafı paylaşmak istiyorum.  Yorumlarınızı bekliyorum.


  _________________
  HKYF KURULU


  Forum Kurallarını Okumadan Konu Açmayınız, Yorum Yapmayınız

   Forum Saati Ptsi Ocak 21, 2019 5:07 am