Her Konuda Yetkin Forum

Haberden Eğlenceye, Spordan Filme Yetkin Forum


  Discovery’nin görevi yine ertelendi

  Paylaş
  avatar
  Vehbi
  Yönetici
  Yönetici

  Mesaj Sayısı : 200
  Kayıt tarihi : 06/02/09

  Discovery’nin görevi yine ertelendi

  Mesaj tarafından Vehbi Bir Paz Şub. 22, 2009 12:40 pm  ABD’nin Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı NASA’dan yapılan açıklamaya göre, erteleme, arka motora yakın yakıt tankı valfındaki arıza yüzünden yapıldı. Valfların tam güvenilir olması, atmosferi yararak yörüngeye gidiş süresi olan 8,5 dakikada çok önemli.

  Discovery, Yer yörüngesinde yakın irtifada (350-400 bin metre) yapımı süren Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) güneş paneli ayarı için yörüngeye gönderilmeyi bekliyor. Üçüncü ertelemeden sonra rampadan yörüngeye çıkış günü 27 Şubat olarak ayarlanmıştı.

  NASA yetkilileri, UUİ’de büyük emeği bulunan Rusya’nın araç programıyla çakışmaması için Discovery’nin fırlatılma tarih seçeneklerinin 13 mart-7 Nisan arası boş bırakıldığını belirtti.

  Amerikan uzay mekiklerinin 2010 yılında tamamen emekli olmadan evvel 9 araçlık programı bulunuyor. Discovery’nin UUİ görevi toplam 14 gün sürecek.

  UUİ takviyesi ve adını ABD’nin büyük gökbilimcilerinden Edwin Hubble’dan (1889-1953) alan Hubble Uzay Teleskobu’nda son işlemin yapılması, uzay mekiklerinin emekli olmadan önceki programında yer alıyor.

  ntvmsnbc.com


  _________________
  HKYF KURULU


  Forum Kurallarını Okumadan Konu Açmayınız, Yorum Yapmayınız

   Forum Saati Ptsi Ocak 21, 2019 6:09 am