Her Konuda Yetkin Forum

Haberden Eğlenceye, Spordan Filme Yetkin Forum


  Kütahya’da 5 büyüklüğünde deprem

  Paylaş
  avatar
  Vehbi
  Yönetici
  Yönetici

  Mesaj Sayısı : 200
  Kayıt tarihi : 06/02/09

  Kütahya’da 5 büyüklüğünde deprem

  Mesaj tarafından Vehbi Bir Salı Şub. 17, 2009 5:47 pm

  Kütahya’da sabah erken saatlerde 5,0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin merkez üssü Simav’da Devlet Hastanesi’nde tedavi gören bir kadın kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

  Saat 07.28’de meydana gelen deprem ilçede büyük korku ve panik yarattı. Kaymakamlık ve belediye binası başta olmak üzere ilçedeki çok sayıda binanın duvarlarında çatlaklar meydana geldi. İlçede okullar 1 gün tatil edildi. Depremde hasar gören Osmanbey İlköğretim Okulu ve Simav Endüstri Meslek Lisesi’nin tahliye edilmesine karar verildi. İki okulda öğrenim gören öğrenciler diğer okullara nakledilecek.

  Simav Kaymakamı Rıza Dalan, Simav Devlet Hastanesinde tedavi gören Nazife Yüksel isimli bir kadının korku nedeniyle kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiğini söyledi. Kaymakam Dalan, bazı vatandaşların pencerelerden atlayarak yaralandığını da belirtti.

  Simav Belediye Başkanı Rıza Özdemir de, deprem sırasında büyük korku yaşayan vatandaşların evlerine henüz giremediklerini söyledi. Özdemir, “Halkımız korku ve panik içerisinde. Hemen hemen herkes sokakta, avlularının içinde. Deprem çok korku verici biçimde ve şiddetli seyretti” dedi.

  KIZILAY EKİP GÖNDERDİ
  Depremin ardından Kızılay bölgeye öncü ekip ve su gönderdi. Türk Kızılayından yapılan yazılı açıklamaya göre, deprem haberinin alınmasının ardından bölgeye Ege Bölge Afet Müdahale ve Lojistik Merkezinden bir öncü haberleşme aracı, 2 afet uzmanı ve 400 şişe su gönderildi.

  Simav Şubesinin de ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere 200 kumanya hazırladığı belirtilen açıklamada, gerekli olması halinde yardım malzemesi gönderilmesi için de tüm çalışmaların tamamlandığı kaydedildi.

  KANDİLLİ RASATHANESİ: KÜTAHYA DEPREM BÖLGESİ
  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi (UDİM), Kütahya ve çevresinin birinci derece deprem bölgesi içerisinde yer aldığını anımsatarak, vatandaşların depreme karşı her zaman bilinçli ve tedbirli olmaları gerektiğini bildirdi.

  UDİM’den yapılan açıklamada, saat 07.28’de 5.0 büyüklüğünde meydana gelen depremin özellikle Simav, Demirci, Şaphane, Emet, Hisarcık, Tavşanlı, Kütahya, Altıntaş, Uşak, Yalova ve yakın çevresinde hissedildiği hatırlatıldı.

  Depremin dış merkezinin, Simav ilçesinin yaklaşık 3 kilometre kuzeydoğusunda olduğu ifade edilen açıklamada, bölgenin, batı Anadolu’nun açılma rejimi içerisinde yer alan önemli tektonik unsurlardan birisi olan Gediz Grabeni’nin kuzeydoğusunda yer aldığı belirtildi.

  Depremin dış merkezinin Simav Fay Zonu diye adlandırılan, genel doğrultusu batı-kuzeybatı gidişli aktif diri faylarla çevrili bölgede olduğu vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

  “Genelde bölgede meydana gelen deprem etkinliği, hakim olarak doğu batı doğrultulu uzanan bu tektonik hatta ve onun kollarında meydana gelmektedir. 17 Şubat 2009 depremi de bu bölgede meydana gelmiş bir depremdir ve bölgenin tektonik özelliklerinden dolayı sık meydana gelen depremlerden biridir.

  Depremi takip eden süreçte 13 adet hafif şiddette artçı deprem meydana gelmiştir. Bölgede hafif ve çok hafif şiddetteki artçı depremlerin devam etmesi beklenmelidir. Kütahya ve çevresi, birinci derece deprem bölgesi içerisinde yer almaktadır. Bu nedenle vatandaşlarımızın depreme karşı her zaman bilinçli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.”

  ntvmsnbc.com


  _________________
  HKYF KURULU


  Forum Kurallarını Okumadan Konu Açmayınız, Yorum Yapmayınız

   Forum Saati Ptsi Ocak 21, 2019 5:20 am