Her Konuda Yetkin Forum

Haberden Eğlenceye, Spordan Filme Yetkin Forum


  Depremzedeleri korkutan manzara

  Paylaş
  avatar
  Vehbi
  Yönetici
  Yönetici

  Mesaj Sayısı : 200
  Kayıt tarihi : 06/02/09

  Depremzedeleri korkutan manzara

  Mesaj tarafından Vehbi Bir Ptsi Şub. 16, 2009 4:26 pm

  Yalova’da kalıcı konutlara ulaşımı sağlayan asfalt yolun bir bölümü heyelan sonucu çöktü, toprak kayması evlerin kenarına kadar yaklaştı. Manisa Turgutlu’da da 500 öğrencisi bulunan Anadolu Lisesi heyelan tehlikesiyle karşı karşıya.  İstanbul Seyrantepe’de geçtiğimiz hafta meydana gelen heyelanda bir gecekondunun çökmesiyle toprak kaymaları Türkiye’nin gündemine gelmişti. Bugün Yalova kent merkezi ile depremden sonra yapılan Soğucak kalıcı konutlarının bulunduğu Paşakent Mahallesi arasındaki ulaşımı sağlayan yolda heyelan meydana geldi. Yolun altındaki toprak tabaka yerinden oynadı, 15 metrelik bölümde toprak zemin yaklaşık 100 metrelik uçurumdan kaydı.

  Yolun çöktüğü noktanın yaklaşık 100 metre aşağısında da toprak kayarak istinat duvarını yıktı. Konutların kenarında yaşanan toprak kayması vatandaşlarda paniğe neden oldu. Toprak kaymasının konutların kenarına kadar yaklaştığını dile getiren vatandaşlar, “Her gece korkudan uyuyamaz olduk. ‘Toprak kayması olacak’ ve ‘kenarda bulunan konutlardan bazıları aşağıya sürüklenecek’ diye çok korkuyoruz” dedi.

  Heyelan nedeniyle Soğucak kalıcı konutlarına giden yeni yol trafiğe kapatıldı. Ulaşım eski yoldan sağlanıyor.

  TURGUTLU’DA OKUL TEHLİKE ALTINDA
  Manisa’nın Turgutlu ilçesinde de daha önce heyelanda istinat duvarı yıkılan Anadolu Lisesi ve öğrenci yurdu ile bazı evler, yine heyelanlar nedeniyle tehlike altında bulunuyor.

  Turgutlu Anadolu Lisesi Müdürü Hayrettin Uslu, Ergenekon Mahallesi’ndeki heyelanlar nedeniyle 500 öğrencisi bulunan okul binası ile 100 öğrencinin barındığı yurt binasının ciddi tehdit altında olduğunu söyledi.

  Bölgedeki birçok binanın da toprak kaymaları nedeniyle risk altında bulunduğunu aktaran Uslu, “Bir an önce müdahale edilmez ise kesinlikle okulumuz ve konutlar büyük zarar görecek” dedi.

  Uslu, 2004 yılında, yurt ile okul arasında ulaşımı sağlayan yolun hemen alt kısmında bulunan konutlar arasındaki toprak kayması sonucu eğitim binasının istinat duvarının yıkıldığını, son günlerde artan yağışlar sonrasında yeni heyelanlar gözlendiğini ifade etti.

  Mahallede oturan vatandaşlar da heyelan sonrası bölgedeki yolun ve bahçelerinin zarar gördüğünü belirterek, yetkilileri önlem almaya çağırdı.

  ntvmsnbc.com


  _________________
  HKYF KURULU


  Forum Kurallarını Okumadan Konu Açmayınız, Yorum Yapmayınız

   Forum Saati Ptsi Ocak 21, 2019 5:22 am