Her Konuda Yetkin Forum

Haberden Eğlenceye, Spordan Filme Yetkin Forum


  Obama’dan İran’a yeni mesaj

  Paylaş
  avatar
  Vehbi
  Yönetici
  Yönetici

  Mesaj Sayısı : 200
  Kayıt tarihi : 06/02/09

  Obama’dan İran’a yeni mesaj

  Mesaj tarafından Vehbi Bir Salı Şub. 10, 2009 4:17 pm

  ABD Başkanı Obama, İran’la yüzyüze görüşmek için gereken koşulların birkaç ay içinde sağlanacağını umduklarını söyledi. Basın toplantısı düzenleyen Obama, gerekli adımları atınca, Amerikan ekonomisinin gelecek yıl toparlanmaya başlayacağını söyledi.  Başkan Barack Obama, ilk büyük basın toplantısında önemli açıklamalar yaptı. İran’a yaptığı diyalog çağrısını yineleyen Obama, Tahran’la görüşme masasında yüzyüze biraraya gelmek için gereken koşulların gelecek birkaç ay içinde sağlanacağını umduklarını söyledi.

  Obama, “İran’la en azından karşılıklı saygıya dayanan bir ilişki kurulması ihtimalinin olduğunu düşünüyorum. Ancak İran’ın da, şimdiye kadar olduğundan farklı davranmak istediğine ilişkin bazı işaretler vermesinin zamanı geldi” dedi.

  Bu açıklamanın ardından konuşan İran Başkanı Mahmud Ahmedinejad da ABD ile adil görüşmelere hazır olduklarını söyledi. İran lideri, ABD’nin temel yaklaşım değişimini hoşnutlukla karşıladğını ve karşılıklı saygı temelinde gelişen bir diyaloğa açık olduklarını söyledi.

  AFGANİSTAN İÇİN YARDIM ÇAĞRISI
  Barack Obama, gerekli, doğru adımları atmaları durumunda, Amerikan ekonomisinin gelecek yıl önemli ölçüde toparlanmaya başlayacağı görüşünü dile getirdi.

  Bu çerçevede Obama, ekonomik krize karşı hazırladıkları 800 milyar doları asan teşvik planının, bir hafta içinde Kongre’den geçirilerek, imzalaması için kendisine gönderilmesini istedi.

  Obama, teşvik paketinin gecikmesinin felaket olacağını belirterek, Cumhuriyetçi rakiplerine “siyasi oyunlar oynamayın” dedi.

  Obama, Afganistan’daki durumu da çok zor olarak nitelendirerek, çözüm için müttefiklerle daha iyi koordinasyon çağrısı yaptı.

  ntvmsnbc.com


  _________________
  HKYF KURULU


  Forum Kurallarını Okumadan Konu Açmayınız, Yorum Yapmayınız

   Similar topics

   -

   Forum Saati Ptsi Ocak 21, 2019 5:24 am