Her Konuda Yetkin Forum

Haberden Eğlenceye, Spordan Filme Yetkin Forum


  Seçim günü saatler 1 saat ileri alınacak

  Paylaş
  avatar
  Vehbi
  Yönetici
  Yönetici

  Mesaj Sayısı : 200
  Kayıt tarihi : 06/02/09

  Seçim günü saatler 1 saat ileri alınacak

  Mesaj tarafından Vehbi Bir Perş. Şub. 26, 2009 12:02 pm

  Yerel seçimlerin yapılacağı 29 Mart Pazar günü saat 03.00'te saatler bir saat ileriye alınacak. Yaz saati uygulaması 25 Ekim Pazar gününe kadar devam edecek. Söz konusu tarihten itibaren saatler bir saat geri alınarak, kış saati uygulamasına geçilecek.

  Yaz saati uygulaması, çalışma saatlerinin günün güneşli bölümüne alınması suretiyle, gün ışığından daha fazla yararlanılması, elektrik enerjisinin aydınlatmada kullanılan bölümünden tasarruf sağlanması amacını taşıyor. Ayrıca, yaz saati uygulamasıyla, akşam saatlerinde en yüksek değerine ulaşan enerji talebinin (puant gücü) azaltılması hedefleniyor.

  697 sayılı Kanunun 3097 sayılı Kanunla değişik 2. maddesi, ''Greenwich'e göre 30. derecede bulunan boylam dairesi bütün Türkiye Cumhuriyeti saatleri için esas alınır. Ayrıca başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilmek ve bir saati aşmamak şartıyla yaz saati uygulamaya Bakanlar Kurulu yetkilidir'' hükmü gereğince, yaz saati uygulamasının başlangıç ve bitiş tarihleri Bakanlar Kurulu kararıyla belirleniyor.

  Geçmiş yıllara bakıldığında yaz saati uygulaması, AB ülkeleriyle birlikte Mart ayının son pazar günü başlayıp, Ekim ayının son pazar günü bitiyor.

  SEÇMENLERE UYARI
  Yetkililer, vatandaşların özellikle seçim gününde sorun yaşamamaları için saatlerini ileri almayı unutmamaları konusunda uyarıyor.

  Vatandaşların oy kullanma işlemini son saate bırakılmamamaları konusunda uyarıldı.

  UYGULAMAYLA SAĞLANAN TASARRUF
  Yaz saati uygulamasıyla, her yıl, ''orta ölçekli'' bir hidroelektrik santralinin yıllık üretimi kadar tasarruf sağlanıyor. İleri saat uygulaması, işe erken başlamak ve çıkmak aydınlatma, ısıtma, soğutma açısından birçok faydalar sağlıyor.

  TEİAŞ'nin hesaplarına göre yaz saati uygulaması ile yıllık 500-600 milyon kilovat saat (kWh) tasarruf sağlanıyor.

  TÜM YILA YAYILMASI ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
  Öte yandan ileri saat uygulamasının tüm yıla yayılması konusunda ise Enerji Bakanlığının diğer Bakanlıklarla ve kurumlarla görüşmeleri devam ediyor.

  Enerjinin daha verimli kullanılması için yıl boyunca aynı saat diliminde kalınması ve referans meridyenin batıdan doğuya kaydırılması konusunda başlatılan çalışmaya bazı kuruluşlar ise karşıt görüş veriyor.

  Yetkililer, şu anda 7 ay olarak uygulanan ileri saat uygulamasında sağlanan elektrik tasarrufu dikkate alındığında, uygulamanın tüm yıla yayılmasıyla tasarruf miktarının artacağını, bunun ayrıca ticari hayat ve sosyal yaşamda rahatlama ve iş gücü verimliliğini artıracağını ifade ediyor.

  ntvmsnbc.com


  _________________
  HKYF KURULU


  Forum Kurallarını Okumadan Konu Açmayınız, Yorum Yapmayınız

   Forum Saati Ptsi Ocak 21, 2019 5:42 am