Her Konuda Yetkin Forum

Haberden Eğlenceye, Spordan Filme Yetkin Forum


  Avrupa'dan Sofya'ya Türk azınlık uyarısı

  Paylaş
  avatar
  Vehbi
  Yönetici
  Yönetici

  Mesaj Sayısı : 200
  Kayıt tarihi : 06/02/09

  Avrupa'dan Sofya'ya Türk azınlık uyarısı

  Mesaj tarafından Vehbi Bir Salı Şub. 24, 2009 4:26 pm

  Avrupa, Türk azınlığa karşı etnik ve dinsel tehdidin artış gösterdiği Bulgaristan'ı uyarmaya başladı.

  Merkezi Strasbourg'da bulunan ve alanında Avrupa'nın devletlerarası referans organı olan "Avrupa Irkçılık ve Hoşgörüsüzlükle Mücadele Komisyonu" (ECRI) Bulgaristan'la ilgili denetim raporunu bugün açıkladı.

  Raporda, Bulgaristan'daki aşırı sağcı parti ve siyasilerin son zamanlarda etnik ve dinsel grup olarak Türkleri hedef alan ve kendilerini ülke için tehdit olarak gösteren politik söylemlerinin "endişe verici" olduğu vurgulanıyor. Ülkedeki bazı camilerin saldırıya uğradığına işaret edilen raporda, sorumluların nadiren mahkemeler önüne çıkarılmasının da düşündürücü olduğu belirtiliyor.

  Ülkede yaşayan Türklerin yüzde 39'unun, hayatlarında en az bir kez ayrımcılığa maruz kaldıklarını ifade ettiklerini kaydeden ECRI, Bulgar hükümetinden, politik yaşamda Türklere karşı ırkçı söylemlerin ve fiziksel ya da sözlü her türlü saldırının önüne geçilmesi için mevcut yasaları uygulaması ve ek önlem alması çağrısında bulunuyor.

  Raporda, ülkedeki Türk azınlığın siyasal hakları konusunda son yıllarda adımlar atılmış olmasına rağmen, eğitim, işsizlik ve yoksulluk konularında etnik Bulgarlara oranla toplumda ayrımcılığa maruz kaldıkları belirtiliyor.

  Türklerin eğtim düzeyinin etnik Bulgaralara oranla daha düşük olduğuna işaret edilen raporda, Türk toplumu temsilcilerinin, Türkçe'nin Türk çocuklarına yabancı dil olarak okutulmasına karşı oldukları not ediliyor.

  Raporda, işsizlik oranının etnik Bulgarlara oranla Türkler arasında daha yüksek olduğu da not edilmekte.

  Türkiye'nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi'ne bağlı bir organ konumundaki ECRI, 1990'lı yıllardan bu yana tüm Avrupa ülkelerindeki ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve azınlık haklarıyla ilgili denetim raporları hazırlıyor.

  ntvmsnbc.com


  _________________
  HKYF KURULU


  Forum Kurallarını Okumadan Konu Açmayınız, Yorum Yapmayınız

   Forum Saati Ptsi Ocak 21, 2019 5:07 am