Her Konuda Yetkin Forum

Haberden Eğlenceye, Spordan Filme Yetkin Forum


  'Sarı Gelin' belgeseline dava

  Paylaş
  avatar
  Vehbi
  Yönetici
  Yönetici

  Mesaj Sayısı : 200
  Kayıt tarihi : 06/02/09

  'Sarı Gelin' belgeseline dava

  Mesaj tarafından Vehbi Bir Salı Şub. 24, 2009 4:15 pm

  Uluslararasi Hrant Dink vakfı, "Sarı Gelin-Ermeni sorununun iç yüzü" belgeselinin okullarda gösteriminin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle yargıya başvurdu.

  Uluslararası Hrant Dink Vakfı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilkokullarda gösterilip sonuçlarının raporlanmasını istediği "Sarı Gelin: Ermeni sorununun içyüzü" belgeseli için İstanbul İl Eğtim Müdürlüğü'ne karşı dava açtı.

  Vakfın İstanbul İdare Mahkemesi’ne verdiği dilekçede belgeselin tarihi olayları tek taraflı bir bakış içerisinde aktardığı ve bilimsel olmadığı ileri sürülerek pek çok tarihçi, yazar araştırmacı ve akademisyenin konu üzerine yürüttüğü hiç bir tartışmaya yer verilmediği savunuluyor.

  Belgeselin ilköğretim çağındaki çocukların psikolojik ve zihinsel gelişimi üzerinde ağır tahribat yaratacağı, Ermenilerin "kötü" olanla közdeşleştirileceği görüşü de dava dilekçesinde ifade ediliyor.

  Yapımda Hrant Dink'in de görüşlerine başvurulduğu , ancak Dink'in ifade ettiği görüşlerin bağlamından koparılarak belgeselin ırkçı, ayrımcı, düşmanlık ve şiddet içerecek şekile kurgulandığı öne sürülüyor.

  ntvmsnbc.com


  _________________
  HKYF KURULU


  Forum Kurallarını Okumadan Konu Açmayınız, Yorum Yapmayınız

   Forum Saati Ptsi Ocak 21, 2019 6:27 am