Her Konuda Yetkin Forum

Haberden Eğlenceye, Spordan Filme Yetkin Forum


  İstanbul’a beklenen kar geldi

  Paylaş
  avatar
  Vehbi
  Yönetici
  Yönetici

  Mesaj Sayısı : 200
  Kayıt tarihi : 06/02/09

  İstanbul’a beklenen kar geldi

  Mesaj tarafından Vehbi Bir Salı Şub. 17, 2009 4:58 pm  Akşam saat 21.00 sıralarında başlayan kar yağışı Avrupa Yakası’nda Sarıyer, Beşiktaş, Maslak, Bağcılar, Levent, Eyüp ve Kemerburgaz’da; Anadolu Yakası’nda ise Üsküdar, Beykoz, Ümraniye, Sultangazi ve Kartal’da etkili oldu. Kar yağışıyla birlikte alarma geçen Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) yağış olan bölgelerde tuzlama ve solüsyon çalışmaları yaptı. Sokakta kalan ve kar yağışı ile soğuk hava nedeniyle zor anlar yaşayan kişiler, belediye ekiplerince otellere yerleştirildi.

  Ekipler, kar küreyen, süpüren, kurutan ve tuz serpen “Kar Kaplanı” araçlarını kullanıyor. 6 adet “Kar Kaplanı, Avrupa Yakası’nda Boğaz Köprüsü Gişeler, Haliç, O3 Otoyolu-Mahmutbey-İstoç-Vatan Caddesi-Hadımköy-Büyükçekmece S Virajı- Mimarsinan kavşağı; Anadolu Yakası’nda da Boğaz Köprüsü Gişeler-Fenerbahçe Stadı-Harem, Kartal/Kartal, Gebze arasında görev yapıyor.

  Vatandaşların kötü hava koşullarından en az düzeyde etkilenmesi için yapılan planlamalarda İstanbul 9 bölgeye ayrıldı. Ekipler, 3 bin 557 personel, bin 58 araç ve iş makinesiyle 24 saat esasına göre vardiyalı olarak kötü hava koşullarıyla mücadele ediyor.

  Araçların belirlenen güzergahlarda kar küreme ve yol açma çalışmaları AKOM’dan araç takip sistemiyle takip ediliyor. Gerekli durumlarda araçlar başka bölgelere de yönlendiriliyor.

  Karla mücadelede ilk etapta birinci öncelikli yollarda (Ana arterler ve bağlantıları, TEM ve bağlantıları, meydanlar) çalışma yapıyor.

  Ara arterlerde ise kendi ekipleriyle yol açma çalışmalar yapan ilçe ekiplerinin, bağlantı noktalarında ekip bulundurmaları gerekiyor.


  KÖY YOLLARINA TRAKTÖRLÜ EKİP
  Köy yolları ise belediyeye ait “Traktör Ekipleri” tarafından açık tutulmaya çalışılıyor. Köy muhtarları ve oluşturdukları ekipler, önlerine aparat takılan 149 traktörle kendi köy yollarını açık tutacak.

  İstanbul’un çeşitli noktalarında kazalara, TIR devrilmelerine ve benzeri olaylara karşı çeşitli ağırlıkları kaldırabilecek 75 adet vinç hazır bekletiliyor.

  ERKEN UYARI SİSTEMİ
  Belediye bu yıl ilk defa “Otomatik Yol Meteoroloji Gözlem Sensörları” kurarak işletmeye alıyor. İstanbul’un en kritik yollarında 25 noktaya kurulan istasyonlardan alınacak bilgiler doğrultusunda ekipler yönlendirilecek.

  Elektronik olarak hava ölçümü yapan sensörlar, uydu aracılığıyla verileri AKOM’a iletecek. Burada yapılacak değerlendirmeyle yolların o anki durumu belirlenecek. Otomatik yol meteoroloji gözlem sensörları yardımıyla, buzlanmanın nerelerde ve ne zaman başlayacağı önceden belirlenecek, yollara atılan kimyasalların doğru zamanda ve yeterli miktarda kullanılması sağlanacak, yağmur, kar, don, buzlanma, şiddetli rüzgar ve sisli havalar önceden belirlenecek, can ve mal kaybını minimuma indirmek için erken ve doğru müdahaleyle trafik güvenliği sağlanacak.


  ÖĞLE ETKİSİNİ KAYBEDECEK
  Öte yandan, yağışın yarın öğle saatlerinde etkisini kaybetmesi bekleniyor. Ancak Perşembe gününden itibaren yağışlı hava, yeniden etkili olacak.

  Haftasonunda kar görülme olasılığının ise yüksek olduğu belirtildi.

  ntvmsnbc.com


  _________________
  HKYF KURULU


  Forum Kurallarını Okumadan Konu Açmayınız, Yorum Yapmayınız

   Forum Saati Ptsi Ocak 21, 2019 6:15 am