Her Konuda Yetkin Forum

Haberden Eğlenceye, Spordan Filme Yetkin Forum


  Okyanusta nükleer denizaltılar çarpıştı

  Paylaş
  avatar
  Vehbi
  Yönetici
  Yönetici

  Mesaj Sayısı : 200
  Kayıt tarihi : 06/02/09

  Okyanusta nükleer denizaltılar çarpıştı

  Mesaj tarafından Vehbi Bir Ptsi Şub. 16, 2009 7:58 pm

  İngiliz Daily Mail gazetesi, Atlas Okyanusu’nda bu ay başında bir İngiliz nükleer denizaltısının bir Fransız nükleer denizaltısı ile su altında çarpıştığını iddia etti.  Daily Mail gazetesinde çıkan habere göre, kazada İngiliz donanmasının dört nükleer denizaltısından HMS Vanguard ve Fransız Triomphant denizaltısı önemli hasar gördü, ancak gemilerin nükleer donanımlarında sorun meydana gelmedi. Kazanın sebebinin denizaltıların, etraflarındaki diğer araçları algılamasına yarayan sistemlerinin çalışmaması olduğu düşünülüyor.

  İngiliz denizaltısının onarım için İskoçya’daki Faslane’e çekildiğini yazan gazete, 3 Şubat’ı, 4 Şubat’a bağlayan gece meydana gelen kaza sırasında, denizaltıların ayrı dalışlar için bölgede bulunduğunu bildirdi.

  İngiliz Savunma Bakanlığı denizaltıların operasyonlarıyla ilgili herhangi bir yorumda bulunmayı reddederken, bir başka yetkili, haberi, “İngiliz donanmasının caydırıcılık kapasitesinin hiçbir zaman etkilenmediği ve nükleer güvenliğin tehlikede olmadığı” biçiminde teyit edebileceğini söyledi.

  İki ülke de kazanın ardından nükleer bir tehdit oluşmadığı açıklamasını yaptı, ancak çarpışmanın gerçekleştiği Manş Denizi’nde konu ile ilgili derin soruşturmaların başlatıldığı da gelen bilgiler arasında.

  İki denizaltıda çarpışma esnasında 250 denizci bulunuyordu.

  ntvmsnbc.com


  _________________
  HKYF KURULU


  Forum Kurallarını Okumadan Konu Açmayınız, Yorum Yapmayınız

   Forum Saati Ptsi Ocak 21, 2019 5:08 am