Her Konuda Yetkin Forum

Haberden Eğlenceye, Spordan Filme Yetkin Forum


  Peugeot-Citroen 11 bin kişiyi çıkarıyor

  Paylaş
  avatar
  Vehbi
  Yönetici
  Yönetici

  Mesaj Sayısı : 200
  Kayıt tarihi : 06/02/09

  Peugeot-Citroen 11 bin kişiyi çıkarıyor

  Mesaj tarafından Vehbi Bir C.tesi Şub. 14, 2009 8:27 pm

  Fransız otomotiv devi Peugeot-Citroen, bu yıl 11 bin kişiyi işten çıkaracağını bildirdi.  Fransa’nın en büyük otomotiv şirketi Peugeot-Citroen, işten çıkarmalara Fransa dışındaki fabrikalardan başlanacağını, istihdamdaki azalmanın gönüllülük esasına dayalı ve sözleşmelerin yenilenmemesi biçiminde olacağını açıkladı.

  Aynı zamanda Avrupa’nın ikinci büyük otomotiv şirketi olan Peugeot-Citroen, geçen yıl sonu itibariyle 2 bin 700 kişiyi işten çıkardı.

  Fransa hükümeti, zor günler geçiren Renault ve Peugeot-Citroen otomotiv şirketleri ile İsveçli Volvo’nun sahip olduğu Renault Trucks’a 6.5 milyar Euro kredi yardımı yapacağını açıklamıştı.

  Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, hükümet yardımı alacak otomotiv şirketlerinin üretimlerini Fransa’da yapması ve Çek Cumhuriyeti’ndeki fabrikalarındaki üretimlerini Fransa’ya getirmesi gerektiğini söylemişti.

  Fransız şirketinin işçi çıkarmalara Fransa dışındaki fabrikalardan başlanacağı açıklamasının, Sarkozy’i “korumacılıkla” suçlayan Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’nın memnuniyetsizliğini daha da artırması bekleniyor.

  Avrupa Komisyonu da, Fransa’nın otomotiv üreticilerine devlet yardımı konusunda “bir dizi kaygıları” bulunduğunu, Fransa’nın bu yardımının AB rekabet kurallarını ihlal etmemesi gerektiğini açıklamıştı.

  Bu arada şirket geçen yıl, küresel ekonomik kriz nedeniyle otomotiv satışlarındaki “benzeri görülmemiş çöküş” yüzünden geçen yıl 343 milyon Euro zarar ettiğini bildirdi. Şirket 2007 yılında 885 milyon Euro kâr etmişti. Şirketin geçen yıl satışları da yüzde 7,4 gerileyerek 54,4 milyar Euro oldu.

  Peugeot-Citroen CEO’su Christian Streiff, bu yıl Batı Avrupa’da araç satışlarının yüzde 20 düşmesini ve 2009’un ilk yarısının zor geçmesini beklediklerini söyledi.

  ntvmsnbc.com


  _________________
  HKYF KURULU


  Forum Kurallarını Okumadan Konu Açmayınız, Yorum Yapmayınız

   Forum Saati Ptsi Ocak 21, 2019 5:09 am