Her Konuda Yetkin Forum

Haberden Eğlenceye, Spordan Filme Yetkin Forum


  Dışişleri nota verdi, TSK uyardı

  Paylaş
  avatar
  Vehbi
  Yönetici
  Yönetici

  Mesaj Sayısı : 200
  Kayıt tarihi : 06/02/09

  Dışişleri nota verdi, TSK uyardı

  Mesaj tarafından Vehbi Bir C.tesi Şub. 14, 2009 7:05 pm

  Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gabby Levy’yi İsrail Kara Kuvvetleri Komutanı Avi Mirzahi’nin yaptığı açıklamalar nedeniyle bugün bakanlığa çağırdı.

  İsrail’e nota veren Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Her türlü diplomatik teamüle, tarihi ve güncel gerçeklerle taban tabana zıt ifadeler içeren açıklama, Sayın Başbakanımız’a ve ülkemize yönelik kabul edilemez ithamlar ve hezeyanlarda bulunması sebebiyle bir nota tevdi edilerek protesto edilmiştir. Ayrıca söz konusu beyanların mesnetsiz ve kabul edilemezliği vurgulanarak, bu durum hakkında İsrail makamlarından acilen izahat istenmiştir.”

  GENELKURMAY: AÇIKLAMA BEKLİYORUZ
  Genelkurmay Başkanlığı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Basında yer aldığı şekliyle ve söz konusu kişiye atfedilen sözlerin gerçekleri saptıran, maksadını aşan, talihsiz, hiçbir şekilde kabul edilemez, bulunduğu görevin yetki ve sorumluluklarıyla bağdaşmayan ve en önemlisi de iki ülke arasındaki milli menfaatlere zarar verebilecek boyutta ifadeler olduğu değerlendirilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri ile olan ilişkilerine önem verdiğini düşündüğümüz İsrail Genelkurmay Başkanlığı’nın konuya açıklık getirmesini beklediğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz” denildi.

  İsrail Kara Kuvvetleri Komutanı Mizrahi, Davos’ta İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’e “Siz öldürmeyi iyi bilirsiniz” sözleriyle tepki gösteren Başbakan Erdoğan için “Aynaya baksın” ifadelerini kullanmıştı.

  Mizrahi, İsrail’i suçlayan Türkiye’nin uzun yıllar önce Ermenilere dünyanın en büyük katliamlarından birini yaptığını öne sürmüştü.

  ntvmsnbc.com


  _________________
  HKYF KURULU


  Forum Kurallarını Okumadan Konu Açmayınız, Yorum Yapmayınız

   Forum Saati Ptsi Ocak 21, 2019 5:08 am