Her Konuda Yetkin Forum

Haberden Eğlenceye, Spordan Filme Yetkin Forum


  Dünya altına koşuyor

  Paylaş
  avatar
  Vehbi
  Yönetici
  Yönetici

  Mesaj Sayısı : 200
  Kayıt tarihi : 06/02/09

  Dünya altına koşuyor

  Mesaj tarafından Vehbi Bir Çarş. Şub. 11, 2009 4:39 pm

  Financial Times gazetesi, küresel kriz nedeniyle külçe altın ve altın paralarına olan talepteki büyük artışın nedeniyle fiyatların tırmanması sonucunda Hindistan, Türkiye ve Ortadoğu'daki kilit takı piyasalarındaki talepte büyük düşüşlerin meydana geldiğini yazdı.  Ekonomi gazetesi Financial Times, riskli varlıklardan kaçan yatırımcıların rekor miktarda külçe altın ve altın paralarını satın aldıklarını belirterek, ABD’de popüler Amerikan kartalı parası satışlarında geçen ayda önceki yılın aynı döneme göre dört kata yakın bir artış meydana geldiğine dikkat çekti.

  ALTIN YATIRIMI FIRLADI

  Başka ülkelerde benzer büyük artışların da gözlendiğini kaydeden gazeteye konuşan UBS’nin değerli metaller stratejisti John Reade de, “Altın yatırımlarının 2009 yılında, 2007’ye göre bir kat artabileceğini tahmin ediyoruz. Yatırımcıların finansal krize ilişkin kaygıları yoğunlaşırken altın alımları son altı ayda fırladı” dedi.

  KASALAR DOLUSU

  Altına yönelişin öncülüğünü çok zengin yatırımcıların yaptığına işaret eden gazete, bankacıların, bazı müşterilerinin banka kasalarının altın ile doldurduklarını söylediklerini aktardı.

  TAKI ÇÖKTÜ!

  İngiliz gazetesi, “Tüccarlar ve analistlerin tarihsel olarak altın tüketiminin omurgasını oluşturan takı talebinin yüksek fiyatlarının etkisi ile çöktüğünü söylediklerini, Hindistan, Türkiye ve Ortadoğu’daki kilit pazarlardaki büyük talep düşüşlerinin yaşandığını” yazdı.

  Takı talebindeki büyük gerilemenin altına yönelen yatırımcıların cesaretini kırmadığı belirtildiği haberde Barclays Bankası yöneticilerinden Jonathan Spall’ın “Bu yılda şimdiye kadar aldığımız, altın yatırımlarına ilişkin bilgi başvuruları geçen yılın tümünü aştı” dedi.

  Bu arada, değerli metaller danışmanlık şirketi GFMS de, geçen yılda külçe altın ve altın paralarına talebinin 21 yılın en yüksek düzeyine ulaştığını tahmin etti.

  İŞTE BUGÜNKÜ ALTIN FİYATLARI  gazetevatan.com


  _________________
  HKYF KURULU


  Forum Kurallarını Okumadan Konu Açmayınız, Yorum Yapmayınız
  avatar
  lorboloji
  Yönetici
  Yönetici

  Mesaj Sayısı : 162
  Nerden : Göztepe
  Kayıt tarihi : 07/02/09

  Geri: Dünya altına koşuyor

  Mesaj tarafından lorboloji Bir Çarş. Şub. 11, 2009 5:00 pm

  Altın almak şart oldu Smile


  _________________
  Yani sen elmayı seviyorsun diye elmanın da seni sevmesi şart mı?


  HKYF


   Forum Saati Ptsi Ocak 21, 2019 6:11 am